آناتومی پالت چوبی

10 / 10
از 1 کاربر

آناتومی پالت چوبی

در ظاهر، پالت چوبی ساده به نظر می رسد: چند تخته که با میخ محکم به هم وصل شده اند. اما در حقیقت، این تفکر کاملا صحیح نیست. طراحی پالت چوبی در واقع یک فرایند بسیار دقیق است. فاصله بین تخته ها، اندازه تخته ها، نوع چوب، و درجه چوب هربار به طور ویژه بر اساس انتظاراتی که از پالت چوبی می رود اندازه گیری می شود. اما برخی از جنبه های بنیادی برای طراحی پالت چوبی جهانی هستند.

مبانی پالت چوبی

 تخته های کفی (Deckboard ها) بخشی از یک پالت چوبی _قسمت های مسطح بالا و پایین تخته چوبی که سطح را شکل می دهند_ هستند که مردم اغلب آنها را می بینند. و استرینگرها نیز با یکدیگر، دیواره کناری پالت چوبی را تشکیل می دهند. به نوبه خود، تخته های کفی بالایی پالت چوبی بیشترین وزن را تحمل می کنند.

توزیع مساوی وزن بر روی deckboard ها به منظور جلوگیری از فروپاشی جانبی پالت چوبی بسیار حائز اهمیت است. تصمیم گیری در مورد فاصله پانل های چوب از یکدیگر و تعداد این پانل ها در deckboard ها به عواملی چون نوع استفاده و میزان وزن کالای مورد نظر بستگی دارد.

متغیر دیگر، طول و نوع بست است. ابزارهای مورد استفاده به عنوان بست، میخ و پیچ هستند. به عنوان یک قاعده کلی اتصال دهنده های حلقه ای در سوزنی برگانی مانند کاج بهتر کار می کنند در حالی که بست های حلزونی در پهن برگان کارایی بهتری دارند زیرا احتمال شکستن چوب کمتر است.

هنگام تعیین کیفیت میخ ها، آزمون استاندارد MIBANT است. این آزمون بیانگر چگونگی خم شدن گیره و یا میخ است.

جنس پالت چوبی

طراحی deckboard پالت چوبی به انتخاب نوع گونه درختی نیز بستگی دارد. پالت چوبی از جنس پهن برگان، به طور معمول از گونه های متراکم مانند بلوط قرمز یا سفید استفاده می کنند، که می توانند وزن بالایی را تحمل کنند و بسیار با دوام هستند.

اما بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از چوب های نرم تر مانند صنوبر استفاده کنند، زیرا صنوبر برخلاف پهن برگان در اثر رطوبت لکه دار نمی شود. بزرگترین نقطه ضعف صنوبر، نرم بودن آن است که باعث می شود برای رسیدن به دوام و قدرتی مشابه پهن برگان نیاز به مقدار بیشتری چوب صنوبر داشته باشیم. اطلاع از ساختار پالت چوبی به شما برای خرید آگاهانه تر پالت چوبی کمک می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

در حسرت چوب: پیامدهای پیش روی فرآیند تولید پالت چوبی

آسیب های شایع در استفاده از پالت چوبی و روش های مقابله با آنها

چرا عرضه چوب برای پالت چوبی با تقاضا آن هماهنگی ندارد؟

آناتومی پالت چوبی

مزایای پالت چوبی نسبت به پالت پلاستیکی و مقوایی

روش های تامین چوب جنگلی مورد نیاز برای تولید پالت چوبی

چگونه از کپک زدن پالت چوبی جلوگیری کنیم؟

چگونه یک پالت چوبی با اندازه مناسب انتخاب کنیم؟

فرآیند تولید پالت چوبی

از مزایای داشتن تامین کنندگان متعدد پالت چوبی چیست؟

مقایسه اجاره پالت چوبی با خرید پالت چوبی

چگونه از تخریب پالت چوبی جلوگیری کنید؟

چرا پالت چوبی از ترکیب چوب های مختلف ساخته شده اند؟

رابطه پالت چوبی و صنعت ساختمان

عملیات حرارتی در پالت چوبی و مزایای آن

عرضه و تقاضا: چگونه بازار پالت چوبی تحت تاثیرصنایع دیگر است؟

IPPC چیست و چه نقشی در صنعت پالت چوبی دارد؟

آیا جایگزینی برای پالت چوبی به منظور انتقال کالا وجود دارد؟

صنایع رقیب پالت چوبی در تهیه چوب درجه پایین

عوامل موثر در قیمت پالت چوبی